HoliYoga,
HoliYoga Hormon & HoliDans
kurser, pass & workshops
HOLIYOGA är bra för dig med smärta, utbrändhet, sömnstörningar eller matsmältningsproblem, men även för dig som vill hålla dig i balans, reducera stress eller öka din livskvalitet. Mjuka, inkännande yogaövningar varvas med andning, meditation och chanting (sångmeditation), ibland även dans (helt kravlöst).
När vi tillåter andetaget att ta plats i kroppen ökar vi möjligheten för rörlighet, balans och avspänning. Vila ingår i alla pass.
Du gör yogan utifrån Dina förutsättningar.
Du behöver inte vara vig och alla rörelser går att göra på stol, stående, sittande på golvet eller liggande.
-
Yogamattor i ull, filtar, kuddar och pallar finns på plats.
-
Kom i mjuka och lediga kläder och ta med dig en vattenflaska.
-
Kom gärna i god tid (ca 10 min) innan passet börjar, lägg dig på en matta och bara landa.
Yoga Yidra - inspelning på fil
Yoga Nidra ger en total djupavslappning som kan bidra till att lösa upp mentala och fysiska spänningar. Mycket effektiv om du har problem med sömn och stress.
Det här är en Yoga Nidra inspirerad avslappning, en modifiering av den klassiska formen Satanyandatraditionen.
Röst: Anette Uhlin
Total speltid: ca 53 min
Spår 1 Introduktion till Yoga Nidra, 12:02
Spår 2 Yoga Nidra inspirerad avslappning, 40:21